A környezetben le nem bomló, szennyező vegyi anyagok térképe azt mutatja, hogy Nyugat-Európában komoly szennyezés tapasztalható, ugyanakkor Románia a legkevésbé érintett uniós ország az ilyen típusú szennyezésben.
A polifluoralkil anyagok (PFAS) egy körülbelül 10 ezer kémiai vegyületből álló család, amelynek tulajdonsága, hogy a természetes környezetben elpusztíthatatlanok és nem tapadnak meg. A fogyasztási cikkek széles skáláján használják őket (többek között vízálló ruházatban, kozmetikumokban, elektronikai termékekben, csomagolóanyagokban), de használatuk után, ha nem kerülnek újrahasznosításra, a levegőbe, a vízbe vagy a talajba kerülnek. A tanulmány, amely több nyugat-európai kiadvány és nem kormányzati szervezet által végzett kutatáson alapul, megállapította, hogy Kelet-Európában sokkal kisebb az ezen anyagokból származó szennyezés, mint az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Németországban és különösen Belgiumban és Hollandiában.
A térkép azt mutatja, hogy Belgiumban a legmagasabb a szennyezés mértéke, és a PFAS-anyagokat még a talajvízben is nagy koncentrációban találták meg. Például egy olyan gyár 15 kilométeres körzetében élő embereknek, ahol magas koncentrációban mutatták ki ezeket az anyagokat, azt tanácsolták, hogy ne egyenek zöldséget vagy akár a környéken termelt állati termékeket (például tojást).
A nyugati kiadványok által készített térkép alapján úgy tűnik, hogy Románia az EU-ban a legkevésbé érintett ország az ilyen típusú szennyezésben, de Galați környékén (valószínűleg Sidexnél), Mehedinți (Porțile de Fier II), Nagyszeben megyében (az Olt völgyének bejáratánál) és Argeș megye északi részén is azonosítottak néhány pontot.
A tanulmány azt is kimutatta, hogy az ivóvízforrások szennyezettek lehetnek PFAS-okkal, de a vízszolgáltatók azt állítják, hogy a vegyi anyagok végül nem jutnak el a csapba, mivel a vizet úgy kezelik, hogy az anyagok koncentrációját felhígítják vagy akár el is távolítják.
Forrás: biziday.ro
A teljes tanulmány: The Guardian
_____
Amennyiben Ön is szeretne Romániában terjeszkedni, vegye igénybe ingyenes konzultációnkat:
HU: +36 70 294 2941
RO: +40 741 245 460
_______
Fotókredit: Dariusz Grosa
コメント