Románia elképesztő ütemben fejlődik. Az ország alacsony adókulcsai - mind a személyi, mind a társasági adók - hozzájárultak az ország globális versenyképességéhez. Egyre több nyugati vállalkozás látja át, miért érdemes Romániában terjeszkedni.
Társasági adó 1% - abban az esetben, ha a vállalkozásnak van legalább egy alkalmazottja; amennyiben nincs, az adó mértéke 16%.
Osztalékadó 8% - az Európai Unió legkisebb osztalékadóját fizetik a romániai vállalkozások tulajdonosai.
ÁFA 19% - bár nem a legkisebb az unióban, a magyar 27%-hoz képest lényegesen kedvezőbb.
TÁRSASÁGI ADÓ - Impozit de venit
Az 1%-os adót fizető korlátolt felelősségű társaság feltétele, hogy egy teljes munkaidőben foglalkoztatott alkalmazottja legyen a vállalkozásnak. Ha a cégben nincs munkavállaló, akkor 16% nyereségadó terheli a céget társasági adóként.
Aki az 1%-os forma feltételeinek megfelel, a teljes árbevétel után kell fizetnie az 1% adót.
Az 1%-os Kft.-t nevezik mikrovállalkozásnak is, aminek feltétele, hogy a román cég évi 500 ezer euró árbevétel alatt maradjon. E fölött automatikusan a 16%-os nyereségadózási forma lép érvénybe.
Amikor egy vállalkozó kevés költséggel számol, érdemes megfontolni, az 1%-os adózási formát, aminek feltétele az egy teljes munkaidős személy alkalmazása.
Romániában a minimálbér kb. 600 euró, ebből a járulékok kb. 220 eurót tesznek ki.
Évi 40 ezer eurós bevételnél már megéri fenntartani egy alkalmazottat, hiszen egy alkalmazott után fizetendő bérköltség 220 euró havi költséget feltételez, azaz éves szinten 2640 euró járulék-kiadásunk lesz az egy munkavállalóra.
Amennyiben kereskedelmi céllal akar vállalkozni Romániában, akkor ajánlottabb az alkalmazott nélküli, 16%-os adózás szerinti forma, ami így a tiszta nyereségre vonatkozik: azaz a költségek elszámolása utána a tiszta profitnak a 16%-át kell befizetnie az államkasszába.
OSZTALÉKADÓ - Impozit pe dividende
Az osztalék összege 2023-tól 8%-ra emelkedett. Évente négy alkalommal van lehetőség az osztalék felvételére: negyedévente osztalékelőleg formájában, az évzáró osztalék pedig májusban esedékes.
ÁLTALÁNOS FORGALMI ADÓ - Taxa pe valoarea adăugată
Áfamentesség: Romániában az Áfa határ 65.000 euró, ezen összeghatárig maradhat Áfa-mentes egy román Kft.
Fontos tudnivaló, hogy áfamentes cégeknek is lehet közösségi adószámuk, ami megjelenik a VIES-rendszerben, és ezáltal lehetnek ügyleteik európai uniós vállalkozásokkal. Áruvásárlás esetén max. 10.000 euróig alkalmazható ez az adószámos forma, amit 'kicsi adószámnak' is neveznek.
65 ezer euró árbevétel fölött az adóhatóság automatikus ÁFA-regisztráció keretében besorolja a vállalkozást az ÁFA-körbe. Ez azonban továbbra sem érinti hátrányosan azokat, akik külföldi partnerek felé számláznak, hiszen az EU-s adószám birtokában áfamentesen számlázhat a román cég más európai uniós cégek felé, ha azok is rendelkeznek érvényes adószámmal.
_________
Amennyiben Ön is érdeklődik a román piac iránt, várjuk megkeresését:
HU: +36 70 294 2941
RO: +40 741 245 460
Comments